Všetko

Chcete odísť zo zamestnania a nasledovať svoj sen?

7 vecí, ktoré by ste mali vedieť, kým tak urobíte

1. Financie:

Každý nový nápad vyžaduje čas a trpezlivosť, kým sa uchytí, preto majte v zásobe peniaze na zaplatenie potravín, bývania a iných výdavkov aspoň na pár mesiacov dopredu. Dá vám to voľnosť nezavesiť nový projekt ‘na klinec’ už po pár týždňoch.

2. Sebadisciplína

Či už chcete začať vyrábať vlastné produkty, otvoriť si kaviareň alebo sa vrátiť do školy, myslite na to, že odchod zo zamestnania bude vyžadovať veľkú dávku sebadisciplíny. Nikto vám nebude diktovať čo a kedy máte robiť. Nastavte si dennú rutinu tak, aby ste vstávali v rovnaký čas. Dohodnite si stretnutia v ranných hodinách, ktoré vás motivujú vstať z postele miesto vylihovania. Vstaňte skôr a začnite deň behom.

3. Čas

Každý nový projekt vyžaduje čas na realizáciu, experimentovanie, stretávanie sa s ľuďmi s podobným zmýľaním a inšpirovanie sa inými. Ak máte napríklad tri deti a nemáte ich komu zveriť, dopredu si premyslite, kam pôjdu, ak sa vám stretnutie v piatok večer predĺži alebo ak budete zasypaní prácou do noci. Je to len dočasné, nemusíte si to vyčítať. Možno ste v novom vzťahu a ten vyžaduje investíciu kvalitného času s novým partnerom. Premyslite si, či dlhé pracovné hodiny nenarušia túto dynamiku a určite si svoje priority.

4. Motivácia

Dobre si rozmyslite, prečo sa do svojho nového projektu púšťate. Chcete si privyrobiť či nasledujete svoje srdce za tým, po čom ste vždy túžili? Jednou z najdôležitejších ingrediencií pre úspech je vytrvalosť a tú môžte dosiahnuť len vo veciach, pre ktoré ste zapálaní.

5. Ľudia

Obklopte sa ľuďmi, ktorí zdieľajú vašu vášeň a nadšenie. Bez nich to fungovať nebude. Nesnažte sa za každú cenu ušetriť každé euro. Ľudia, ktorí sú dobrí vo svojej práci, poznajú svoju cenu. Pozrite sa, kto sú vaši priatelia a známi, či vás inšpirujú alebo naopak demotivujú.

6. Záľuby a rodina

Jedna z najčastejších chýb, ktorú noví podnikatelia či živnostníci robia je, že pracujú od svitu do mrku, 7 dní v týždni, sú k dispozícii na telefóne 24 hodín denne a nikdy nemajú možnosť si dobre oddýchnuť a už vôbec nie tráviť čas s najbližšími. Aj tí najvýkonnejší športovci tvrdia, že najviac času strávia oddychom, aby mohli načerpať energiu. Amancio Ortega, zakladateľ značky oblečenia Zara, verí, že človek, ktorý nie je šťastný v súkromnom živote, nikdy nenaplní svoj potenciál v pracovnom živote a naopak. Rodina nás robí úspešnejšími v práci a práca nás robí lepším človekom doma, jednoducho povedané.

7. Vzdelávanie

Svet sa mení neuveriteľnou rýchlosťou, či už hovoríme o technológiach alebo medziľudských vzťahoch, sociálnych sieťach či zdravotníctve. Každým dňom máme viac a viac informácii k dispozícii, a ak ich nevyhľadáme, niekto iný ich vyhľadá a predbehne nás. Preto neváhajte investovať do vzdelávania sa v rámci kurzov, kníh, prednášok, workshopov. Táto investícia sa vám niekoľkonásobne vráti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.